Share:
 



QCUSA Honour Board

for Association Awards

  First Grade Second Grade Third Grade
(Bruce Oxenford Award)  (Lew Johnson Award) (Nelma Grout Award)

(WEP Harris Award to 2017)

1992 A McQuillan M Wylie J Torpey
1993 R Isherwood J Torpey K Horton
1994 R Isherwood G Zimmer M Barton
1995 C Bertwistle D McGrath K Beasley
1996 C Bertwistle E Edwards M Molesworth
1997 J Torpey D Vinall N Gilloway
1998 J Torpey S Dean J Maclean
1999 J Torpey P Lavallee J Veivers
2000 L Musch J Veivers D White
2001 N McNamara R Johnsen D White
2002 L Musch A Bonner G Thompson
2003 B Oxenford R Johnsen J Kangur / S Vetsich
2004 D Brandon / A McQuillan R Johnsen D White
2005 I Barsby D Went G Aspinall
2006 J Kangur / N McNamara A Loynes D Mealey
2007 I Barsby A Grieve R Gruenfeld
2008 P Boland D Mealey C Hoffmann
2009 A Curran C Hoffmann Duane McAndrew
2010 J Kangur R Howard N O'Brien
2011 N McNamara R Lloyd G Fazen
2012 I Barsby S Dionysius R Marsh
2013 J Kangur B Smith S Eustace
2014 D Koch S Farrell D Davis
2015 D Koch S Kumar K Murray

2016S Farrell
M Davidson
R Standen 
 2017S Farrell T EdmondsR Neate
 2018D Koch
A MoirP Russell
 2019S Dionysius
A Moir
P Monaghan
 2020
DionysiusR Dunbar
M McLay
 2021D Koch
A Moir
T Pascoe
     
Fourth Grade Fifth Grade                 U18/Sixth Grade
1992 A Payne C Brown B McNamee
1993 C Brown M Robinson N Southall
1994 N Southall D Woodlock P Bell
1995 T Whiter M Smith J MacLean
1996 S Dean G Heffernan M McGovern
1997 B Ryan N O'Brien J Maxwell-Jones
1998 P Lavallee G Bailo A Payne
1999 G Thompson W Rogers N Szkutko
2000 P Farley J Ezzy D Wills
2001 P Monaghan M McShane R Kinstler
2002 P Johnson G Durston R Brown
2003 B Westphal J Black R Brown
2004 M Clarke / G Stone C Pritchard J Ezzy / R Marsh
2005 I Tait J Hetherington R Rooke-Jones
2006 W Strelow D Westbrook R Marsh
2007 S Fuller M McShane C Hoffmann
2008 R Rooke-Jones S Biggs P Smith
2009 P Davies J Fleming B McMahon
2010 B McMahon P O'Meara G Tutt
2011 R Ambrose T Anthony S Wilkins
2012 N James S Sinclair D Male
2013 L Coleman G Walters K Murray / P Russell
2014 T Edmonds J Fernandes P Rogerson
2015 S Farley N Marjason N Kabir
 2016N O'Brien
J Rearden
D Exelby 
 2017G KotteakosM ToppingP Luca
 2018P HarrisP RogersonJ Bradley
 2019P Rogerson
B Ebdon
C Pritchard
 2020R MarshD Balakrishnan
T Pascoe
 2021D BrandonR RagharamanR Howard
     

Sub Districts / Churches / Beenleigh

Sub Districts - A Grade Sub Districts - B Grade Sub Districts - C Grade
2007 P Spence B Marrinan P Smith
2008 G Rogers C Vine L Power

Sub Districts - B & C Grade*

2009 W Sowter

P Chapman

2010 T O'Malley

P McQuillan

Sub Districts - B & C Grade / Churches ***

2011 J Boyle

T O'Malley

2012 C Ross

P Joseph

Churches

Churches / Beenleigh**

2007 C Spalding

2009      S Crawford

2008 K Suthers

2010      C Spalding

Churches / GPS / Sub Districts****
2013 C Pritchard
2014 J Peisley
Progression Col Hoy Award Women's Cricket
(Col Timmins Award)
(Alan Pettigrew Award to 2017)
1992 G Townsend G Zimmer
1993 R Kelly W Heinemann
1994 W Heinemann D Vinall
1995 W Cressy B Nielsen
1996 B Nielsen C Brown
1997 S Dean M Whitman
1998 M Whitman L Stokes
1999 B Oxenford V Sestito
2000 P Boland P Shine
2001 A Curran B Prior
2002 D Knott S Vetsich
2003 B Hunt D Cleary
2004 D Moloney N Marsh
2005 C Pfulgrath A Smith
2006 D Mealey N Damm
2007 M Pius C Hoffmann
2008 G Cavanagh R Neate
2009 P Smith C Croucher
2010 M Branch S Dionysius C Hoffmann
2011 J Collins M Robertson G Tutt
2012 N James S Eustace A Dore
2013 D Burns S Farrell A Dore
2014 J Prakash S Shreeharsha T Logan
2015 S Farley B Thompson G Athwal
 2016J SimmondsJ ReardenJ Griffith
 2017C DoreP AlexanderR Howard
 2018J BradleyA WarrenJ Bradley
 2019P Hooper
R Flack
R Howard
 2020S ArmstrongD HuntR Howard
 2021G HarrisS Pathak(1st) D Rosolen / (2nd) R Marsh


* Sub Districts, B and C grades were combined for award purposes in 2008/09
** Churches award was combined with Beenleigh/Logan in 2008/09
*** Churches was combined with Sub Districts B & C Grades in 2010/11 Beenleigh no longer included
**** Sub Districts A Grade was combined with Sub Districts B & C Grades and added GPS in 2012/13



Back to Top of Page